Learn about our selection process.
= Featured Provider
When you're looking for a professionally installed driveway, patio, or sidewalk, it pays to know about the variety of services available, as well as what they cost and what level of quality to expect. While many driveway and concrete installers have their own business practices and pricing structures, there are still many industry-wide standards that apply across the country. Learning about these standards for yourself is a great place to start when considering work on your driveway.
On average, paving an asphalt driveway costs around $4,800 and can range between $3,000 and $6,500. Concrete paving is significantly more expensive, nearly double that price, coming in between $5,500 and $12,000.
To start sealing your own driveway, you only need a few basic materials including commercial sealer, an application brush or broom, and a mixing paddle. On a clear, sunny day, start by thoroughly washing your driveway. Once it's clean, apply the sealer evenly, row by row. Then, simply let it dry for 48 hours.
The best way to get oil spills off your driveway is to coat the area thoroughly with baking soda. After the powder has sat for several minutes, simply wash the area with water and a stiff-bristled brush. Scrub thoroughly until the area is clear, using two or three applications of baking soda if necessary.
Asphalt paving costs between $3,000 and $6,500, at an average of around $4,800. However, this price can vary, depending on several factors, including the size of your driveway. Generally, pavers charge between $14 and $26 per square foot, including materials and labor.
Pressure washing is a simple process, as long as you have the right tools on hand. Start by wearing eye protection and covering nearby grass and plants with tarps to keep them from burning. Then, turn on your pressure washer, and run it over the full surface of your driveway in slow, even strokes.
Concrete driveways are between one-and-a-half and two times as expensive as an asphalt driveway, ranging between $5,500 and $12,000. This comes to about $28 to $50 per square foot, including labor and materials.